دکتر کاظم زرگری 4 لیپوماتیک کرج 4 آمبولی در لیپوماتیک
مدت زمان مطالعه 3 دقیقه

آمبولی در لیپوماتیک

آمبولی در لیپوماتیک

آمبولی چربی یکی از عوارض خطرناک جراحی های زیبایی بدن است. به دلیل افزایش محبوبیت بیش از پیش جراحی لیپوماتیک، خطر ابتلا به آمبولی در حال افزایش است. ولی مدارکی مبنی بر آمبولی مغزی بعد از لیپوماتیک به ندرت گزارش شده است. در کل اقدامات موثری را هم بیمار و هم پزشک می توانند انجام دهند تا خطر آمبولی را کاهش دهند.

آمبولی در لیپوماتیک

آمبولی در لیپوماتیک

آمبولی چربی در لیپوماتیک

در این مشکل بافت چربی از جریان خون عبور می کند و در یک رگ خونی محبوس می شود. به طور کلی آمبولی ها از طریق جریان خون عبور می کنند و یک رگ خونی را مسدود می سازند. آمبولی های چربی کوچک و متعددند و نشانه ها و علائم بسیاری را به وجود می آورند.

بیش از 90 درصد آمبولی ها به دلیل آسیب ها و شکستگی ها یا جراحی بر روی استخوان های بزرگ و یا جراحی های لیپوساکشن و لیپوماتیک ایجاد می شود.

آمبولی 12 تا 36 ساعت بعد از جراحی به وقوع می پیوندد. علائم و نشانه های امبولی بستگی به محل رگ های مسدود شده دارد. علامت اصلی این عارضه عملکرد نادرست سیستم عصبی است که به کما و مرگ فرد منجر می شود. از دیگر علائم آمبولی چربی می توان به اختلال در ضربان قلب، اشکال در تنفس، تب و … اشاره کرد. خونریزی و کبودی در گردن، شانه ها، زیر بغل و ملتحمه دیده می شود.

نرخ مرگ و میر در اثر آمبولی چربی 10 تا 20 درصد است و با مراجعه به هنگام به پزشک می توان از خطر مرگ رهایی یافت.

پیشگیری از آمبولی چربی بعد از لیپوماتیک

پزشک راهکارهای مختلفی را برای پیشگیری از آمبولی چربی به بیمار می گوید. یکی از راه های موثر برای جلوگیری از آمبولی چربی می توان به شروع حرکت کردن بیمار و انجام فعالیت های سبک و آهسته راه رفتن بعد از عمل اشاره کرد. حرکت دادن و ماساژ دادن پاها می تواند برای به حرکت در آمدن چربی در بدن و بالا بردن گردش خود موثر واقع شود. اگر گردش خون مناسب باشد احتمال انسداد رگ ها بسیار پایین می آید.

در صورتی که بیمار سابقه آمبولی چربی داشته باشد، پزشک با تجویز برخی داروها می تواند از این عارضه پیشگیری کند. بنابراین بررسی پرونده پزشکی بیمار اهمیت بسیار بالایی دارد.

درمان آمبولی چربی بعد از لیپوماتیک

در صورتی که این عارضه مشاهده شود، بیمار سریعاً به بیمارستان منتقل می شود. بخش اورژانس فوراً برای بیمار از ماسک اکسیژن استفاده می کند تا اکسیژن کافی به بدن برسد. زیرا در بسیاری از موارد تنفس فرد با مشکل روبرو می شود. همچنین داروهایی برای افزایش حجم خون به بیمار تزریق می شود.

به این ترتیب اسیدهای چرب مضر و آسیب رسان از بین می روند. تجویز استروئیدها و رقیق کننده های خون مانند هپارین هم صورت می گیرد. ولی تاثیر بالای این داروها تا کنون ثابت نشده است. مصرف این داروها باید حتماً تحت نظر پزشک باشد زیرا احتمال افزایش خونریزی را در پی دارند.

به منظور برقراری ارتباط با دکتر کاظم زرگری جراح بینی در کرج با مطب ایشان تماس حاصل فرمائید. شماره تماس مطب 02632216398 می باشد. همچنین می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه نمائید.

نتیجه گیری

آمبولی چربی از عوارض بسیار نادر لیپوماتیک شکم است ولی به دلیل خطر بالایی که دارد باید حتماً اقدامات پیشگیرانه و درمانی انجام شود.

منبع : https://www.healthline.com/health/fat-embolism-syndrome#treatment

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button