دکتر کاظم زرگری » مقالات » جراحی لیپوماتیک
مدت زمان مطالعه11 دقیقه

جراحی لیپوماتیک

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]
مدت زمان مطالعه11 دقیقه

جراحی لیپوماتیک چیست ؟ در دنیای امروز بسیاری  از موضوعاتی که در گذشته به عنوان یک معضل شناخته می شد و راه حلی برای آن وجود نداشت، درمانی ساده دارد. تا همین چند دهه پیش مسئله تجمع بیش از حد چربی ها در ناحیه شکمی جزء آن دسته از مشکلاتی بود که رفع آن به سادگی امکان پذیر نبود. ولی این روز ها بسیار راه حل هایی وجود دارد که برای حل و رفع این معضلی که تعداد زیادی را دچار مشکل ساخته است، بکار گرفته می شود. در این مقاله قصد داریم یکی از رو ش های علمی و پزشکی که جهت خلاصی از چربی های اضافی در بدن وجود دارد نگارشی داشه باشیم. دکتر زرگری یکی از بهترین جراحان لیپوماتیک نیز ، در ادامه اطلاعات مفیدی را در اختیارتان خواهد گذاشت.

 

جراحی لیپوماتیک

 

لیپوماتیک؛ روشی مطمئن در جهت از بین بردن چاقی های  نگران کننده

همواره در تمام دوران ها بودند کسانی که با مشکل چاقی مواجه بودند و این مساله باعث شده که برخی از فعالیت های اجتماعی و فردی آنها روند طبیعی را نداشته باشد. اما به مرور زمان گویی این معضل روند صعودی داشته و بسیاری را به خود درگیر کرده است. حال اینکه این رشد تصاعدی معلول چه علت یا عللی می تواند باشد پژوهشی وسیع می طلبد. ولی یکی از احتمالاتی که وجود دارد سبک زندگی و رژیم غذایی این روزهای ماست. با توجه به افزایش مصرف غذا های فست فودی و استفاده از چربی های ناسالم بعید نیست که همین علت اساسی گسترش مسئله چاقی های بسیاری از افراد باشد.

خوش بختانه باید گفت به موازات تغییر سبک های زندگی و عادت های غذایی، در پزشکی نیز ما با پیشرفت هایی مواجه هستیم که می تواند در جهت رهایی از چاقی های نگران کننده یاری رسان طیف گسترده ای از افراد جامعه باشد. روش های مختلفی برای از بین بردن چربی های ناحیه شکم، پهلو وجود دارد که یکی از این روش ها جراحی لیپوماتیک است.

لیپوماتیک

در این روش درمانی و در مواردی زیبایی، چربی های زائد بدن در تمام نقاط بدن از بین می روند. در واقع با ایجاد حفره یا سوراخی در ناحیه ای از بدن دستگاه از طریق ورود به آن چربی های اضافی را از بین می برد. از نقاط مثبتی که می شود در این روش درمانی اشاره داشت این است که جزء اعمال سرپایی محسوب می شود و نیازی به استفاده از مواد بیهوش کننده ندارد. و دیگر نگرانی بانوان و آقایان این است که مبادا مجبور باشند دردی را در طول مدت درمان متحمل شوند. در اینجا باز هم نوید دیگری را به شما همراهان بدهیم که این روش هیچ گونه درد و خونریزی را در پی ندارد.

در این روش خواسته ای که متقاضیان انجام جراحی به روش لیپوماتیک دارند این است که اندازه و شکل بدن آن ها تغییر کند.  خوش بختانه این روش در تمام مدتی که از سوی پزشکان برای متقاضیان انجام شده است نتایج مثبتی را همراه داشته است و مراجعین به نتیجه دلخواه خود رسیدند.

ضرورت روند جراحی لیپوماتیک

لیپوماتیک یا پیکرتراشی ، روندی است که طی آن ، چربی اضافه بدن برداشته می شود و درصورت تمایل می توان ، این چربی اضافی را به نواحی مورد نیاز بدن ، اضافه کرد. لیپوماتیک تقریباً مشابه با فرایند لیپوساکشن به نظر می رسد ؛ اما تکنولوژی استفاده شده در آن ، برای شکستن و ساکشن چربی ها ، با شیوه لیپوساکشن تفاوت دارد. بنابراین نتایج حاصل از لیپوماتیک ، میزان کمی از آسیب های بافتی و یکنواختی چربی زیر پوست را ، در پی دارد و ظاهری بهتر و اثری ماندگار تر ، به فرد ارائه می دهد.

جهت رسیدن به نتیجه ای طبیعی تر ، در بیشتر موارد جراحی لیپوماتیک با دیگر پروسه های زیبایی ، مانند لیفت بدن ، ماموپلاستی افزایشی یا کاهشی ، ابدومینوپلاستی و دیگر جراحی های پلاستیک ، همراه می شود. لازم به ذکر است که فرایند پیکر تراشی ، به منظور درمان چاقی مفرط انجام نمی شود ؛ بلکه این روند بر اصلاح برجستگی های بدن تمرکز دارد ، نه کاهش دادن وزن.

کاندیدای مناسب برای انجام لیپوماتیک

افرادی که به وزن ایده آل خود نزدیک هستند ، و شاخص توده بدنی آنان زیر 30 می باشد ، می توانند گزینه مناسبی برای انجام پروسه پیکر تراشی ( لیپوماتیک ) باشند.
در صورت داشتن ماهیچه های ضعیف یا افتادگی پوست ، به سبب افزایش سن یا بارداری ، عمل لیپوماتیک اثرگذاری چندانی نخواهد داشت.

مزایای لیپوماتیک 

 1. علیرغم اینکه از بیهوشی ها استفاده نمی گردد برای آنکه روند درمانی با درد همراه نباشد از بی حسی های موضعی استفاده می گردد.
 2. ترشحات و ورم در روش لیپوماتیک نسبت به سایر روش های چربی سوزی بسیار کم است.
 3. پس از آنکه جراحی انجام شد نیاز نیست بیمار بستری شود و دوره ای را تحت نظر باشد. این روش برای کارمندان و کسانی که نمی توانند دوره طولانی را در بیمارستان بمانند بسیار مناسب است زیرا که در کمترین زمان بالاترین نتیجه مطلوب حاصل می شود.
 4. زخم ها و عوارضی مثل خستگی و بیحالی در این روش از جراحی بسیار کم است. در بسیاری از روش های دیگر دوره نقاهت طولانی تری را باید سپری کنند.
 5. در این روش احتمالات دچار شدن به عفونت های بدنی بسیار کم گزارش شده است. ولی در حالت کلی این مورد کم خطرتر است نسبت به دیگر روش های جراحی بدن.

دیگر فواید جراحی لیپوماتیک

 • عدم برجای گذاشتن اثر یا نشانه ای در بدن
 • ایمن و مؤثر
 • تحت بی حسی موضعی انجام می شود
 • درد بسیار خفیف
 • دوره ریکاوری کوتاه مدت
 • انجام روندچربی زدایی در مدت زمان کم

جراحی لیپوماتیک

معایب لیپوماتیک

 1. واکنش هایی که آلرژیک هستند در این روش ممکن است بروز پیدا کنند.
 2. دچار شدن به حالت تهوع
 3. حس ضعیف شدن و سرگیجه داشتن
 4. بالار فتن درجه دمای بدن
 5. حس خارش در بخش هایی از پوست

جراحی لیپوماتیک در از بین بردن چربی های کدام بخش ها می تواند کمک کند

 1.  لیپوماتیک شکم ؛ این بخش مهم ترین بخشی است که لیپوماتیک در حذف چربی های آن می تواند روش موفقی باشد.
 2.  لیپوماتیک باسن
 3.  لیپوماتیک کمر یا پهلو ها
 4.  لیپوماتیک ران ها به طور کلی
 5.  لیپوماتیک بازوان
 6.  لیپوماتیک سینه
 7.  لیپوماتیک گردن ( این بخش در آقایان معمولا چربی های اضافی زیادی دارد.
 8.  لیپوماتیک غبغب

همه چیز درباره لیپوماتیک 

مراحل آماده سازی لیپوماتیک

 • حداقل دو هفته پیش از انجام جراحی ، از مصرف نوشیدنی های الکلی و استعمال دخانیات اجتناب کنید.
 • سوابق پزشکی خود را جمع آوری کرده ، و به جراح متخصص ارائه دهید. درصورتی که نسبت یه یک دارو حساسیت دارید ، حتما پزشک مربوطه را در جریان بگذارید.
 • میزان نمک مصرفی را پیش و پس از جراحی کاهش دهید.
 • دو هفته پیش از انجام لیپوماتیک ، از مصرف هرگونه گیاه دارویی یا ویتامین ها خودداری کنید.
 • مصرف ایبوپروفن یا آسپرین را به مدت دو هفته پیش از جراحی ، متوقف کنید.

روند جراحی لیپوماتیک

برای انجام لیپوماتیک ، غالباً بیمار تحت بی حسی موضعی قرار می گیرد. هرچند اگر پروسه در ناحیه وسیع تری انجام گیرد ، یا با دیگر عمل های زیبایی به صورت همزمان انجام شود ، استفاده از بیهوشی عمومی پیشنهاد می شود.

روند لیپوماتیک ، تا حدودی مشابه فرایند لیپوساکشن است. لیپوماتیک از اصوات فروصوت ، لرزش و ارتعاش ، و تکنولوژی فراصوت برای شکستن سلول های چربی بهره می گیرد. عموما ، روند حذف چربی های اضافی ، حدود دو تا سه ساعت به طول می انجامد. این مدت زمان به میزان چربی که باید از بدن خارج شود ، بستگی دارد.

دوره ریکاوری

درد ، ورم و کبودی ایجاد شده پس از انجام لیپوماتیک ، امری طبیعی است. با توجه به تکنیک بکار گرفته شده برای پیکر تراشی ، دوره ریکاوری چیزی حدود دو تا چهار روز طول می کشد.

مراقبت های بعد از جراحی لیپوماتیک

پس از جراحی بهتر است موارد زیر را رعایت کنید :

 1. هیچ گونه کمپرس سرد یا گرمی بر روی نواحی جراحی شده ، قرار ندهید.
 2. 24 ساعت پس از جراحی ، می توانید حمام کنید.
 3. مراقب رژیم غذایی خود باشید ، و از مصرف غذاهایی که مقدار زیادی روغن و نمک دارند ، اجتناب کنید.
 4. به مدت دو هفته ، از انجام هرگونه ورزش خودداری کنید.
 5. بعد از 2 هفته می توانید شنا کنید. برای استفاده از سونا و استخر آب گرم ، باید یک ماه زمان بگذرد.

انجام لیپوماتیک در چه افرادی توصیه نمی شود ؟

چاقی مفرط ، افتادگی پوست ، مصرف زیاد سیگار و دخانیات ، ابتلا به دیابت و فشار خون بالا ، از ویژگی های افرادی است ، که برای انجام پروسه لیپوماتیک گزینه مناسبی محسوب نمی شوند.

اثرات جانبی لیپوماتیک

اگرچه جراحی لیپوماتیک، روندی ایمن است ؛ با این حال مانند هر جراحی دیگر ، اثرات جانبی در پی دارد. این اثرات می تواند بین افراد مختلف ، متفاوت باشد. پیش از انجام لیپوماتیک بهتر است نسبت به عوارض احتمالی آن آگاه باشید.

اثرات و عوارض احتمالی لیپوماتیک شامل :

 • تورم و التهاب

این امر با گذشتن چندین ماه بهبود می یابد.

 • کبودی

حتی شدیدترین کبودی ها هم ، بعد از گذشت چند هفته برطرف می شوند.

 • بی حسی

این عارضه موقتی است ؛ اما در بسیاری از نواحی بدن احساس می شود.

 • واکنش آلرژیک

اگر فردی به برخی از داروهای خاص حساسیت داشته باشد ، ممکن است این نوع عارضه رخ دهد.

جراحی لیپوماتیک

آیا انجام لیپوماتیک ، روند بارداری بعد از آن را تحت تأثیر قرار می دهد ؟

یکی از نگرانی های اصلی افرادی که تمایل به انجام جراحی لیپوماتیک دارند ، این است که آیا پس از انجام این جراحی می توانند حامله شوند ؟ باید گفت که این عمل هیچگونه تداخلی با بارداری بعد از آن ندارند.

در اصل لیپوماتیک ، برای حذف چربی های اضافی موجود در بدن انجام می شود ، و در اندام های مربوط به تولید مثل ، تغییری ایجاد نمی کند و بر توانایی بارداری زنان ، تأثیری نمی گذارد. بنابراین فرد پس از انجام لیپوماتیک ، می تواند بدون وجود هیچ مشکلی باردار شود. بهتر است پیش از انجام لیپوماتیک ، درباره این موضوع با پزشک خود مشورت کنید.

تاثیرات لیپوماتیک بر بدن

 • باعث یکنواختی در لایه زیر پوست که چربی در آن جمع شده می شود.
 • در روش لیپوساکشن پوست به صورت گلوله مانند نمایان می شود در حالی که در روش لاغری با لیپوماتیک این عارضه وجود ندارد.
 • هزینه لیپوماتیک نسبت به جراحی های دیگر کمتر می باشد.
 • بعد از این پروسه باید تا 2 هفته برای ناحیه تخلیه شده گن استفاده شود در حالی که در روش لیپوساکشن باید تا 6 ماه و در روش لیپولیزر بین 2 تا 4 ماه گن استفاده شود.
 • در این روش صدمه ای کمتری به ترابکولاهای پوستی وارد می شود.
 • در روش جراحی لیپوماتیک ار بی حسی استفاده می شود و نیازی به بیهوشی عمومی نمی باشد و متقاضی هیچ گونه درد و ناراحتی را احساس نمی نماید.
 • لیپوماتیک هیچ گونه عفونت و ریسکی به همراه ندارد.
 • ترشحات بعد از این فرآیند بسیار کم می باشد.
 • احتمال آمبولی شدن در این روش صفر می باشد.
 • این پروسه هیچ گونه خستگی و کسالت به همراه نمی آورد.
 • دوره نقاهت دو روزه ای دارد که متقاضی بلافاصله توانایی انجام فعالیت های روزمره را دارا می باشد.
 • بعد از تخلیه چربی پوست شل و افتاده نمی شود و برای دستیابی به نتایج بهتر لیفت را نیز همراه آن انجام می دهند.

آمبولی چربی در لیپوماتیک

در این مشکل بافت چربی از جریان خون عبور می کند و در یک رگ خونی محبوس می شود. به طور کلی آمبولی ها از طریق جریان خون عبور می کنند و یک رگ خونی را مسدود می سازند. آمبولی های چربی کوچک و متعددند و نشانه ها و علائم بسیاری را به وجود می آورند.

بیش از 90 درصد آمبولی ها به دلیل آسیب ها و شکستگی ها یا جراحی بر روی استخوان های بزرگ و یا جراحی لیپوساکشن و جراحی لیپوماتیک ایجاد می شود.

آمبولی 12 تا 36 ساعت بعد از جراحی به وقوع می پیوندد. علائم و نشانه های امبولی بستگی به محل رگ های مسدود شده دارد. علامت اصلی این عارضه عملکرد نادرست سیستم عصبی است که به کما و مرگ فرد منجر می شود. از دیگر علائم آمبولی چربی می توان به اختلال در ضربان قلب، اشکال در تنفس، تب و … اشاره کرد. خونریزی و کبودی در گردن، شانه ها، زیر بغل و ملتحمه دیده می شود.

نرخ مرگ و میر در اثر آمبولی چربی 10 تا 20 درصد است و با مراجعه به هنگام به پزشک می توان از خطر مرگ رهایی یافت.

پیشگیری از آمبولی چربی بعد از جراحی لیپوماتیک

پزشک راهکارهای مختلفی را برای پیشگیری از آمبولی چربی به بیمار می گوید. یکی از راه های موثر برای جلوگیری از آمبولی چربی می توان به شروع حرکت کردن بیمار و انجام فعالیت های سبک و آهسته راه رفتن بعد از عمل اشاره کرد. حرکت دادن و ماساژ دادن پاها می تواند برای به حرکت در آمدن چربی در بدن و بالا بردن گردش خود موثر واقع شود. اگر گردش خون مناسب باشد احتمال انسداد رگ ها بسیار پایین می آید.

در صورتی که بیمار سابقه آمبولی چربی داشته باشد، پزشک با تجویز برخی داروها می تواند از این عارضه پیشگیری کند. بنابراین بررسی پرونده پزشکی بیمار اهمیت بسیار بالایی دارد.

جراحی لیپوماتیک

درمان آمبولی چربی بعد از لیپوماتیک

در صورتی که این عارضه مشاهده شود، بیمار سریعاً به بیمارستان منتقل می شود. بخش اورژانس فوراً برای بیمار از ماسک اکسیژن استفاده می کند تا اکسیژن کافی به بدن برسد. زیرا در بسیاری از موارد تنفس فرد با مشکل روبرو می شود. همچنین داروهایی برای افزایش حجم خون به بیمار تزریق می شود.

به این ترتیب اسیدهای چرب مضر و آسیب رسان از بین می روند. تجویز استروئیدها و رقیق کننده های خون مانند هپارین هم صورت می گیرد. ولی تاثیر بالای این داروها تا کنون ثابت نشده است. مصرف این داروها باید حتماً تحت نظر پزشک باشد زیرا احتمال افزایش خونریزی را در پی دارند.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button