مدت زمان مطالعه5 دقیقه

جراحی شکم

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
مدت زمان مطالعه5 دقیقه

جراحی شکم ، از عمل های جراحی زیبایی است ، که در جهت بهبود ظاهر و در برخی موارد رفع عیوب ناحیه شکم ، انجام می شود. از شل شدن بدن پس از حاملگی گرفته تا اضافه وزن به دلایل مختلف ، سبب شده اند که زنان و حتی مردان زیادی در سراسر دنیا ، برای بهبود ظاهر قسمت میانی خود ، نسبت به جراحی زیبایی شکم اقدام کنند.
در این مقاله دکتر زرگری ، اطلاعات مفیدی در مورد این جراحی زیبایی پر طرفدار ، که به تامی تاک یا ابدومینوپلاستی نیز معروف است ، در اختیار شما عزیزان قرار می دهند.

جراحی شکم

در حین این عمل که به آن ابدومینوپلاستی هم می گویند ، پوست و چربی اضافی شکم برداشته می شود و بافت همبند در شکم ، با بخیه محکم می شود. سپس پوست باقیمانده به نحوی جراحی می شود ، که ظاهری شاداب تر در بدن ایجاد کند.

چرا جراحی شکم انجام می شود ؟

دلایل متعددی وجود دارد که ممکن است باعث چربی اضافی ، خاصیت ارتجاعی ضغیف پوست یا ضعیف شدن بافت همبند در شکم شود. که عمده این دلایل شامل :

 • تغییرات قابل توجه در وزن
 • بارداری
 • جراحی شکم مانند سزارین
 • سالخوردگی
 • تیپ طبیعی بدن

همچنین باید در نظر داشت ، که جراحی شکم برای همه مناسب نیست و جراح شما ممکن است ، نسبت به مواردی به شما هشدار دهد :

 1. اگر می خواهید وزن قابل توجهی از دست دهید.
 2. اگر می خواهید در آینده باردار شوید.
 3. بیماری های مزمن مانند بیماری قلبی یا دیابت ، داشته باشید.
 4. دارای شاخص توده بدنی بیش از 30 باشید.
 5. سیگاری باشید.
 6. پیش تر اقدام به جراحی شکم کرده ، و زخم قابل توجه داشته باشید.

محبوبیت جراحی شکم

علیرغم محبوبیت روز افزون روش های حداقل تهاجمی متمرکز ، برای رسیدگی به زیبایی این ناحیه از بدن ، به نظر نمی رسد در علاقه مندی بیماران نسبت به جراحی زیبایی شکم ، تاثیرکاهشی وجود داشته باشد. در حقیقت آمار و ارقام ASPS ، نشان می دهد که از سال 2000 ، تعداد جراحی های زیبایی شکم انجام شده ، به بیش از دو برابر رسیده است.

مشاوره قبل از جراحی شکم

سه فاکتور اصلی ، که در طول مشاوره جراحی شکم ، باید با جراح خود در میان بگذارید عبارتند از :

 • کیفیت و نوع پوست
 • سفتی و یکپارچگی عضلات
 • وجود هرگونه چربی اضافه و بیرون زده

هرگونه از این فاکتورها بسته به ژنتیک ، سن ، رژیم غذایی و ورزش ، و اینکه آیا زایمان و بارداری اتفاق افتاده یا خیر ، می تواند بسیار متغیر باشد.

در صورت داشتن پوست اضافه و یا عضلات کشیده دیواره شکم ، امکان جراحی شکم وجود دارد. در حالی که این عمل بیشتر به منظور زیبایی است ، گاهی اوقات برای ترمیم دیواره شکم نیز انجام می گیرد.

سفت کردن دیواره شکم

با تجربه کاهش وزن شدید ، پس از حاملگی و زایمان ، ماهیچه های شکم که قبل تر سفت بوده اند ، ممکن است شل و ضعیف شوند و حتی در برخی موارد ، یگپارچگی خود را از دست بدهند ؛ به طوری که این ماهیچه ها حتی با سخت ترین تمرین ها نیز ، به حالت اول خود باز نخواهند گشت. این مشکل حتی ممکن است در مردان میانسالی ، که در ناحیه شکم اضافه وزن دارند ، هم رخ دهد و به منظور رفع این عارضه ، جراحی زیبایی شکم مورد استقبال زیادی است.

نکات مهم قبل از جراحی شکم

اگر شما فردی آینده نگر می باشید ، که خواهان بهبود ظاهر شکم است ، سه نکته را باید در نظر داشته باشید :

 1. ابتدا باید اطمینان حاصل کنید ، که با یک پزشک معتبر که دارای هر دو شرط ، تجربه گسترده و نتایج رضایت بخش است ، مشورت کنید.
 2. ثانیا براساس ارزیابی آن ها شما باید این احتمال را بدهید ، که جراح تان روشی متفاوت تر از آنچه در ذهن شماست ، را پیشنهاد دهد.
 3. در نهایت شما باید متعهد به رعایت تمام دستورالعمل های پس از جراحی ، از جمله حفظ رژیم غذایی و ورزشی طولانی مدت شوید.

چگونه برای این عمل آماده شویم ؟

 • در قدم نخست در طی جلسه مشاوره ای ، که با جراح خود دارید ، باید به سوالاتی نظیر سابقه پزشکی خود پاسخ دهید. در مورد هرگونه دارویی که در گذشته یا حال مصرف می کنید و هرگونه جراحی که داشته اید ، صحبت کنید.
 • اگر به هرگونه دارویی حساسیت دارید ، پزشک خود را از آن مطلع کنید. اگر هدفتان از جراحی شکم صاف شدن شکم و کاهش وزن است ، احتمالا پزشکتان سوالاتی در مورد افزایش و یا کاهش وزنتان ، خواهد پرسید.
 • برای تعیین گزینه های درمانی ، پزشکتان معاینه ی فیزیکی ترتیب می دهد و ممکن است برای تشکیل پرونده پزشکی ، اقدام به عکسبرداری از شکمتان کند.
  انتظارات خود را با جراح تان در میان بگذارید و اطمینان حاصل کنید ، که از تمامی مزایا و ریسک های جراحی خود آگاه هستید.

اقدامات قبل از جراحی زیبایی شکم

نکاتی که باید قبل از جراحی در نظر داشته باشید :

سیگار کشیدن را ترک کنید

سیگار کشیدن سبب کاهش جریان خون در پوست شده و می تواند ، روند بهبودی را کندتر کند.

از مصرف برخی داروها خودداری کنید

باید از مصرف آسپرین ، داروهای ضدالتهاب و داروهای گیاهی ، که می توانند خونریزی را افزایش دهند ، خودداری کنید.

وزن خود را در یک عدد ثابت حفظ کنید

در ایده آل ترین حالت شما باید 12 ماه پیش از جراحی شکم ، وزنتان را ثابت نگه دارید. در صورت داشتن اضافه وزن شدید ، پزشک برای بهبود نتیجه عمل به شما توصیه می کند ، وزنتان را پایین بیاورید.

جلوگیری از لخته شدن خون

برای جلوگیری از لخته شدن خون پس از عمل ، بهتر است از داروهای انعقاد خون استفاده کنید.

از یک دوست کمک بگیرید

برای کمک به داشتن یک جراحی راحت ، از یک دوست کمک بگیرید. مطمئن شوید پس از عمل شخصی شما را تا خانه برساند ، و دست کم شب اول را با شما بماند.

جراحی شکم

انتظار چه چیزی را داشته باشم ؟

انجام جراحی شکم ، در بیمارستان یا مرکز جراحی سرپایی انجام می شود. در حین جراحی شکم ، شما تحت بیهوشی عمومی قرار خواهید گرفت ، که باعث می شود شما هیچ گونه دردی را احساس نکنید. همچنین ممکن است ، به شما داروی مسکن داده شود و باعث شود ، اغلب بخوابید.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *