دکتر کاظم زرگری » جراحی سینه » جراحی زیبایی سینه
مدت زمان مطالعه10 دقیقه

جراحی زیبایی سینه

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
مدت زمان مطالعه10 دقیقه

جراحی زیبایی سینه ، وابسته به شرایط می تواند با اهداف متفاوتی انجام شود. هدف از جراحی پستان ، ممکن است درمانی یا زیبایی باشد. افرادی که مبتلا به سرطان سینه هستند ، قطعا به منظور درمان ، تصمیم به جراحی می گیرند. اما پس از درمان می توانند ، انواع جراحی های زیبایی سینه  را نیز انجام دهند.

جراحی سینه

جراحی پستان با هدف درمان ، ناهنجاری های مادرزادی را اصلاح می کند ، علائم بیماری را بهبود می بخشد و تغییر شکل های ایجاد شده به سبب سرطان ، سوختگی ، یا ضربه ، در سینه را برطرف می سازد. جراحی زیبایی پستان (ماموپلاستی) ، به مجموعه روند های جراحی اشاره دارد که هدف آن ، اصلاح یا تغییر شکل ظاهر ، حالت و برجستگی سینه می باشد.

انواع جراحی پلاستیک سینه

ماموپلاستی افزایشی

ماموپلاستی افزایشی ، با قرار دادن ایمپلنت هایی در زیر یا روی ماهیچه سینه ، انجام می گیرد. به طور کلی این نوع جراحی افزایشی سینه ، تا حدودی یک روند تهاجمی تلقی می شود. جنس ایمپلنت سینه از یک ساختار سیلیکونی است ، که با محلول نمکی یا ژل سلیکونی پر شده است. زنان با امتحان کردن ایمپلنت های آزمایشی مختلف ، سایز دلخواه خود را تعیین می کنند.

چه افرادی ماموپلاستی افزایشی را انجام می دهند ؟

هدف از انجام این جراحی ، ارتقا دادن ظاهر ، سایز و برجستگی سینه زنان است. دلایل متعددی برای انجام این نوع جراحی زیبایی وجود دارد. برخی از زنان احساس می کنند که سینه های بسیار کوچکی دارند. بعضی دیگر پس از تغییر شکل سینه در دوران بارداری و بعد از آن ، تصمیم به انجام ماموپلاستی افزایشی می گیرند. زنان دیگر نیز تمایل دارند تا سایز و ظاهر سینه های خود را متقارن سازند.

مراقبت های مورد نیاز پس از ماموپلاستی افزایشی

 • مصرف غذاهای معمولی و بدون محدودیت
 • خوابیدن به روی کمر
 • در دو هفته ابتدایی ، دست ها را تا حد شانه بالا بیاورید.
 • بهتر است به مدت دو هفته از حمل و جابجایی اجسام سنگین ، خودداری کنید.
 • طبق راهنمایی و توصیه پزشک ، سینه های خود را ماساژ دهید.

ماموپلاستی کاهشی

اغلب زنانی که ، دارای سینه و پستان های بزرگ و سنگین هستند و به سبب آن ها ، از دردهایی مانند درد گردن و کمر رنج می برند ، تمایل به انجام جراحی پلاستیک سینه از نوع کاهشی دارند. در طول روند جراحی ، پوست ، چربی و بافت های اضافی سینه برداشته می شوند. بسیاری از بیماران اظهار دارند که پس از انجام ماموپلاستی کاهشی ، دردهای پیش از عمل آنان که از پستان های بزرگ و سنگین ناشی می شد ، بهبود یافته اند.

مراقبت های پس از ماموپلاستی کاهشی

 1. مراقبت های بعد از ماموپلاستی کاهشی ، عموماً مربوط به مراقبت از جراحت ها و زخم های ناشی از جراحی زیبایی سینه می باشد..
 2. فرد باید به صورت روزانه جراحت ها را چک کند ، و از سالم بودن آن ها مطمئن شود.
 3. نواحی جراحت و زخم ها همیشه باید خشک باشد ، و طبق دستورالعمل پزشک تمیز شود. بدین معنا که برای شستشو و تمیز کردن آن قسمت ، نباید از ژل و کرم هایی که توسط پزشک مربوطه تجویز نشده اند ، استفاده کرد.
 4. فرد پس از جراحی می تواند حمام کند ؛ اما ناحیه زخم ها باید خشک باقی بماند.
 5. سه هفته پس از جراحی ، بهتر است از سوتین های نگهدارنده ، یا سوتین های با کیفیت ورزشی استفاده کنید.

ماموپلاستی بازسازی پستان

زنانی که برای درمان سرطان سینه ، مجبور به انجام جراحی پستان برداری شدند ، تمایل به انجام ماموپلاستی بازسازی پستان دارند. این نوع جراحی ، سینه را مطابق فرم ، برجستگی و حجم دلخواه فرد بازسازی می کند. شکل ، حجم و برجستگی پستان ، با استفاده از ایمپلنت یا بافت های موجود در بدن فرد ، ایجاد می شود.

در ماموپلاستی بازسازی ، می توان از بافت های دیواری زیر شکم ، ماهیچه کمر ، پوست ، چربی و ماهیچه باسن استفاده کرد. گاهی اوقات برای متقارن سازی هر دو پستان ، بر روی سینه سالم نیز جراحی انجام می شود.

روند ماموپلاستی بازسازی

همانطور که پیش تر اشاره شد ، این نوع جراحی ، اغلب برای زنانی است که به سرطان سینه مبتلا بوده اند ؛ بنابراین این زنان ، می توانند به یکی از سه روش زیر پستان خود را ترمیم و بازسازی کنند. ماستوپلاستی بازسازی سینه شامل سه روند است :

بازسازی فوری

این روند ، هم زمان با جراحی پستان برداری انجام می شود. زنان هنگامی می توانند از این شیوه استفاده کنند ، که با دیگر پروسه های درمانی سرطان ، مانند شیمی درمانی یا پرتو درمانی ، تداخل نداشته باشد.

بازسازی تأخیری

این پروسه پس از پایان تمام فرایند های درمانی سرطان سینه انجام می شود. این جراحی می تواند سه تا چهار هفته پس از پایان شیمی درمانی ، و چهار تا شش هفته پس از اتمام پرتو درمانی ، انجام شود.

بازسازی فوری – تأخیری

این روش ، ترکیبی از هر دو فرایند بالاست. هنگام جراحی پستان برداری ، جراح ، بافت بسط دهنده را زیر پوست و ماهیچه سینه قرار می دهد. سپس بعد از تکمیل پروسه درمانی ، جراحی دیگری برای ادامه بازسازی پستان انجام می شود.

مدت زمان جراحی ماستکتومی همزمان با ماموپلاستی بازسازی ، با استفاده از ایمپلنت ، برای هر پستان ، حدود دو تا سه ساعت است و در صورت استفاده از بافت ، حدود 6 تا 12 ساعت زمان می برد.

لیفت سینه ( ماستوپکسی )

پوست سینه برخی از زنان ، به قدر کافی قوی و ارتجاعی نیست ، تا بتواند وزن پستان ها را تحمل کند ؛ به همین دلیل سبب ایجاد افتادگی سینه می شود. برای اینکه سینه از حالت افتادگی خارج شود ، پوست اضافی باید برداشته شود.

ماستوپکسی ، ظاهر سینه فرد را محکم و خوش حالت می کند ، و افتادگی آن را از بین می برد. لیفت سینه یک پروسه سرپایی محسوب می شود ، و معمولا فرد تحت بی حسی موضعی قرار می گیرد.

لیفت سینه یا ماستوپکسی ، یک روند جراحی است که توسط جراح پلاستیک انجام می شود. هدف از این جراحی ، تغییر فرم سینه است. در طول عمل لیفت ، پوست اضافه برداشته شده و به بافت سینه فرم داده می شود ، تا افتادگی سینه از بین برود.

اگر سینه های افتاده دارید و یا نوک سینه های شما رو به پایین است ، می توانید لیفت سینه انجام دهید. این عمل می تواند ، اعتماد به نفس شما را نیز افزایش دهد.
لیفت سینه ، اندازه و سایز آن را تغییر چندانی نمی دهد؛ بنابراین می توان هم زمان با لیف سینه ، جراحی افزایش یا کاهش سایز سینه را نیز انجام داد.

کاندیداهای مناسب جراحی ماستوپکسی

می توانید جراحی لیفت سینه انجام دهید اگر :

 1. سینه های شما افتاده هستند.
 2. نوک سینه شما به سبب افتادگی سینه ، حالت افتاده ای به خود گرفته است.
 3. هاله نوک سینه ، بسیاری از نواحی سینه را پوشانده است.
 4. تقارن سینه های شما از دست رفته است.

جراحی سینه

پروسه انجام لیفت سینه

پیش از جراحی

 • اولین و می توان گفت مهم ترین قدم قبل از اقدام به جراحی ، مراجعه یه یک جراح پلاستیک ماهر و با تجربه است. در جلسه تعیین شده با پزشک خود ، مشورت کرده و هدف خود از انجام لیفت سینه را بیان کنید.
 • جراح زیبایی در همان جلسه ، سوابق پزشکی شما را بررسی می کند و سؤالات تکمیلی را ، از شما می پرسد.
 • در صورتی که در گذشته ماموگرافی یا بافت برداری از سینه انجام داده اید ، نتایج حاصل از آن را در اختیار پزشک قرار دهید.
 • در ادامه ، پزشک معاینه ی فیزیکی از سینه های شما انجام می دهد. همچنین پوست سینه و استحکام آن را ، بررسی می کند. سینه ای که پوست آن محکم و مقاوم باشد ، پس از انجام لیفت سینه ، می تواند به خوبی فرم جدید سینه ها را حفظ کند.

پیش از انجام جراحی نیاز است ، که موارد زیر را رعایت کنید :

 1. ماموگرافی انجام دهید.
 2. سیگار کشیدن و استعمال هرگونه دخانیات دیگر را ، متوقف کنید.
 3. داروهایی که سبب رقیق شدن خون می شوند ، را مصرف نکنید.
 4. برای بازگشت به منزل ، پس از جراحی ، با یکی از آشنایان خود هماهنگی لازم را انجام دهید.
 5. در صورت داشتن اضافه وزن ، آن را کاهش دهید و وزن ایده آل خود را حفظ کنید.

هنگام انجام جراحی

فرد ممکن است ، تحت بی حسی موضعی یا بی هوشی عمومی قرار بگیرد. تکنیک های کاربردی برای انجام جراحی لیفت سینه ، متنوع هستند. شیوه انتخاب شده توسط جراح ، محل ایجاد برش ها را مشخص می کند.

انواع برش های لیفت سینه

جراح زیبایی، با به کار بردن یکی از تکنیک های زیر ، برش را ایجاد می کند :

 • برش هلالی

این برش در قسمت هلالی بالای هاله سینه ، ایجاد می شود.

 • برش دوناتی شکل

در این شیوه جراح زیبایی ، دور تا دور هاله سینه را برش می دهد.

 • برش عمودی

در اطراف نوک سینه ، یک برش دایره ای شکل ایجاد شده ، سپس یک خط عمودی تا چین خوردگی سینه ، به سمت پایین کشیده می شود.

 • برش لنگری

این برش یک تکنیک قدیمی لیفت سینه است. جراح ، یک برش در اطراف هاله سینه و یک برش هلالی زیر چین خوردگی سینه ، ایجاد می کند.

 • برش افقی

در این روش متخصص زیبایی ، یک برش به صورت افقی از بالای هاله سینه ایجاد می کند.

جراح با به کار گرفتن یکی از تکنیک های بالا ، پس از برش ، بافت سینه را تغییر شکل داده ، و در صورت لزوم هاله نوک سینه را نیز کاهش می دهد. سپس پوست های اضافی را حذف می کند و نوک سینه را بالا می برد. در پایان برش ها را بخیه می زند. جراحی لیفت ممکن است حدود دو تا سه ساعت ، به طول انجامد.

مراقبت های پس از انجام لیفت سینه

بعد از عمل لیفت ، سینه با گاز ، پانسمان و سوتین طبی محافظت می شود.

به مدت دو هفته امکان دارد ، پستان های شما متورم و کبود باشند. در اطراف برش ها کمی درد و سوزش احساس می شود. بی حسی موجود در نوک و هاله سینه و همچنین پوست آن ناحیه ، حدود 6 هفته ماندگار است.

در روزهای ابتدایی پس از جراحی لیفت سینه ، مطابق تجویز پزشک ، می توانید داروی مسکن مصرف کنید. از فشار وارد کردن ، خم شدن و به طور کلی ، پرداختن به فعالیت های سنگین امتناع کنید. به روی کمر یا پهلو بخوابید ، تا از وارد شدن فشار به سینه ها جلوگیری شود.

نتیجه لیفت سینه

بلافاصله پس از جراحی ، متوجه تغییرات اعمال شده می شوید. هر چند با گذشت زمان و بهبود تورم و کبودی سینه ها ، شکل نهایی آن ها مشخص خواهد شد.

لیفت سینه به همراه پروتز

ماستوپکسی به همراه پروتز سینه ، پروسه ای است که در آن دو جراحی افزایشی سایز سینه و لیفت ، با یکدیگر ترکیب شده اند. این جراحی برای افرادی که سینه های افتاده ای دارند ، مناسب ترین راه حل است. اگر به برطرف کردن افتادگی سینه ، حجم دهی سینه و تغییر شکل آن تمایل دارید ، می توانید لیفت سینه به همراه پروتز انجام دهید.

پروسه انجام ماستوپکسی به همراه پروتز سینه

 • بیمار تحت بی هوشی عمومی قرار می گیرد.
 • پیش از جراحی ، حتماً باید از سلامت عمومی مطلوبی برخوردار باشید.
 • قبل از جراحی به مدت 6 هفته موارد زیر را رعایت کنید :
 • از سیگار کشیدن اجتناب کنید.
 • آسپرین و داروهای ضد التهاب مصرف نکنید.
 • از مکمل های گیاهی استفاده نکنید.

روند جراحی همزمان ماستوپکسی و پروتز سینه

جراحی ماستوپکسی به همراه پروتز سینه ، غالبا 1/5 تا 2/5 ساعت زمان می برد. برش ها در اطراف هاله نوک سینه ایجاد شده ، و اغلب یک برش عمودی از هاله نوک سینه تا چین خوردگی آن نیز ، ایجاد می شود. پروتز در محل انتخاب شده ( زیر یا روی بافت ماهیچه ای سینه ) قرار می گیرد. در نهایت برش های ایجاد شده ، با استفاده از بخیه بسته می شوند.

اقدامات بعد از جراحی

 1. پس از جراحی ، فرد باید نواحی برش های ایجاد شده را تمیز و خشک نگه دارد.
 2. حداقل به مدت یک یا دو هفته ، از انجام فعالیت های سنگین دوری کند.
 3. به مدت 4 تا 6 هفته از سوتین طبی استفاده کند.

انواع پروتز ها

 • پروتز سیلیکونی ( بسیار طبیعی و مشابه بافت سینه است )
 • پروتز آب نمکی یا سالین ( تقریباً امروزه دیگر کاربرد ندارد )

جراحی سینه

کاندیدهای مناسب برای جراحی زیبایی سینه

به طور کلی ، افرادی که از نظر جسمی سلامت هستند ، دخانیات مصرف نمی کنند ، انتظارات منطقی از انجام این نوع جراحی دارند ، و نیز از فرم پستان خود راضی نیستند ، می توانند گزینه مناسبی برای انجام یکی از انواع روش های جراحی زیبایی سینه باشند.

اکثر بیماران ، با استفاده از یک آرام بخش ضعیف و بی حسی موضعی ، تحت عمل جراحی قرار می گیرند. اگرچه با توجه به مدت زمان جراحی و میزان آرامش و راحتی بیمار ، درصورت تمایل فرد ، می توان از آرام بخش قوی تر یا بیهوشی عمومی استفاده کرد.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button